IKW25N120T2FKSA1
DigiKey Part Number
IKW25N120T2FKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW25N120T2FKSA1
Description
IGBT TRENCH 1200V 50A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench 1200 V 50 A 349 W Through Hole PG-TO247-3-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IKW25N120T2FKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
2.9mJ
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
120 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
27ns/265ns
Part Status
Not For New Designs
Test Condition
600V, 25A, 16.4Ohm, 15V
IGBT Type
Trench
Reverse Recovery Time (trr)
195 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
50 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
100 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.2V @ 15V, 25A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-1
Power - Max
349 W