IKQ40N120CH3XKSA1
DigiKey Part Number
IKQ40N120CH3XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKQ40N120CH3XKSA1
Description
IGBT 1200V 80A TO247-3-46
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 1200 V 80 A 500 W Through Hole PG-TO247-3-46
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IKQ40N120CH3XKSA1 Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Infineon Technologies
Gate Charge
190 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
30ns/300ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 40A, 12Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.35V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-46
Power - Max
500 W