IHW30N160R5XKSA1
DigiKey Part Number
448-IHW30N160R5XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHW30N160R5XKSA1
Description
IGBT 1600V 60A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
69 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 1600 V 60 A 263 W Through Hole PG-TO247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHW30N160R5XKSA1 Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Infineon Technologies
Gate Charge
205 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
-/290ns
Part Status
Active
Test Condition
600V, 30A, 10Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
60 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
90 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.15V @ 15V, 30A
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Power - Max
263 W