IHW20N135R5XKSA1
DigiKey Part Number
IHW20N135R5XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHW20N135R5XKSA1
Description
IGBT 1350V 40A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
69 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 1350 V 40 A 288 W Through Hole PG-TO247-3
EDA/CAD Models
IHW20N135R5XKSA1 Models
Category
Switching Energy
950µJ (off)
Standard
Series
Gate Charge
170 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
-/235ns
Test Condition
600V, 20A, 10Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1350 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
60 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.85V @ 15V, 20A
Supplier Device Package
PG-TO247-3
Power - Max
288 W