IDWD10G200C5XKSA1
DigiKey Part Number
448-IDWD10G200C5XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDWD10G200C5XKSA1
Description
DIODE SIC 2000V 35A PGTO2472U01
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 2000 V 35A Through Hole PG-TO247-2-U01
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IDWD10G200C5XKSA1 Models
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 2 kV
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
1140pF @ 1V, 100kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
2000 V
Supplier Device Package
PG-TO247-2-U01
Current - Average Rectified (Io)
35A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.75 V @ 10 A