IAUZN08S7L177ATMA1
DigiKey Part Number
448-IAUZN08S7L177ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUZN08S7L177ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUZN08S7L177ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUZN08S7L177ATMA1
Description
MOSFET_(75V 120V(
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 35A (Tj) 45W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8-44
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IAUZN08S7L177ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 9µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
15.4 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±16V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
679 pF @ 40 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
45W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
PG-TSDSON-8-44
Rds On (Max) @ Id, Vgs
17.7mOhm @ 18A, 10V