IAUZ30N08S5N186ATMA1
DigiKey Part Number
448-IAUZ30N08S5N186ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUZ30N08S5N186ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUZ30N08S5N186ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUZ30N08S5N186ATMA1
Description
MOSFET_(75V 120V( PG-TSDSON-8
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 30A (Tj) 41W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8-32
EDA/CAD Models
IAUZ30N08S5N186ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 13µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
12.1 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
759 pF @ 40 V
Power Dissipation (Max)
41W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Supplier Device Package
PG-TSDSON-8-32
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18.6mOhm @ 15A, 10V