IAUMN10S5N016GAUMA1
DigiKey Part Number
448-IAUMN10S5N016GAUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUMN10S5N016GAUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUMN10S5N016GAUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUMN10S5N016GAUMA1
Description
MOSFET_(75V 120V(
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 220A (Tj) 325W (Tc) Surface Mount PG-HSOG-4-1
EDA/CAD Models
IAUMN10S5N016GAUMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 230µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
190 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13570 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
325W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Supplier Device Package
PG-HSOG-4-1
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.6mOhm @ 100A, 10V