IAUC120N06S5L011ATMA1
DigiKey Part Number
448-IAUC120N06S5L011ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUC120N06S5L011ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUC120N06S5L011ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUC120N06S5L011ATMA1
Description
MOSFET_)40V 60V)
Detailed Description
N-Channel 60 V 310A (Tj) 188W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-53
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IAUC120N06S5L011ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 130µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
160 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
11400 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max)
188W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-53
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.1mOhm @ 60A, 10V