GS0650182LMRXUSA1
DigiKey Part Number
448-GS0650182LMRXUSA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-GS0650182LMRXUSA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-GS0650182LMRXUSA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GS0650182LMRXUSA1
Description
GS-065-018-2-L-MR
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 18A (Tc) Surface Mount 8-PDFN (8x8)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
110mOhm @ 5.5A, 6V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.6V @ 4.8mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
4 nC @ 6 V
Part Status
Last Time Buy
Vgs (Max)
+7V, -10V
FET Type
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
132 pF @ 400 V
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-PDFN (8x8)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V