FS150R12KT4BOSA1
DigiKey Part Number
FS150R12KT4BOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS150R12KT4BOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 150A 750W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 150 A 750 W Chassis Mount Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FS150R12KT4BOSA1 Models
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 150A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
Three Phase Inverter
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
150 A
Supplier Device Package
Module
Power - Max
750 W