FF6MR12W2M1HB11BPSA1
DigiKey Part Number
448-FF6MR12W2M1HB11BPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF6MR12W2M1HB11BPSA1
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 145A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 145A (Tj) Chassis Mount Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FF6MR12W2M1HB11BPSA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.4mOhm @ 150A, 18V
Manufacturer
Infineon Technologies
Vgs(th) (Max) @ Id
5.15V @ 60mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
446nC @ 18V
Packaging
Tray
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13200pF @ 800V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
145A (Tj)