FF450R12ME7B11BPSA1
DigiKey Part Number
448-FF450R12ME7B11BPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF450R12ME7B11BPSA1
Description
IGBT MOD 1200V 450A AG-ECONOD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop 2 Independent 1200 V 450 A Chassis Mount AG-ECONOD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FF450R12ME7B11BPSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
40 µA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
69 nF @ 25 V
Series
Input
Standard
Packaging
Tray
NTC Thermistor
Yes
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
IGBT Type
Trench Field Stop
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 Independent
Package / Case
Module
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Supplier Device Package
AG-ECONOD
Current - Collector (Ic) (Max)
450 A
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.75V @ 15V, 450A