FF400R07A01E3S6XKSA2
DigiKey Part Number
448-FF400R07A01E3S6XKSA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF400R07A01E3S6XKSA2
Description
IGBT MOD 700V 400A PG-MDIP-14-1
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Dual, Common Source 700 V 400 A 1500 W Chassis Mount PG-MDIP-14-1
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
100 µA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
18000 pF @ 25 V
Packaging
Tube
Input
Standard
Part Status
Obsolete
NTC Thermistor
No
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
Dual, Common Source
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
700 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
400 A
Supplier Device Package
PG-MDIP-14-1
Power - Max
1500 W
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 400A