FF2MR12W3M1HB11BPSA1-view2
FF2MR12W3M1HB11BPSA1
DigiKey Part Number
448-FF2MR12W3M1HB11BPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF2MR12W3M1HB11BPSA1
Description
MOSFET 4N-CH 1200V AG-EASY3B
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 400A (Tj) Chassis Mount AG-EASY3B
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FF2MR12W3M1HB11BPSA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.27mOhm @ 400A, 18V
Manufacturer
Infineon Technologies
Vgs(th) (Max) @ Id
5.15V @ 224mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1600nC @ 18V
Packaging
Tray
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
48400pF @ 800V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
4 N-Channel (Full Bridge)
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
AG-EASY3B
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
400A (Tj)