F411MR12W2M1HPB76BPSA1
DigiKey Part Number
448-F411MR12W2M1HPB76BPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F411MR12W2M1HPB76BPSA1
Description
MOSFET
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 60A Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F411MR12W2M1HPB76BPSA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10.8mOhm @ 75A, 18V
Manufacturer
Infineon Technologies
Vgs(th) (Max) @ Id
5.15V @ 30mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
223nC @ 18V
Packaging
Tray
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6600pF @ 800V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
4 N-Channel
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Base Product Number
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
60A