F3L8MR12W2M1HPB11BPSA1
DigiKey Part Number
448-F3L8MR12W2M1HPB11BPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F3L8MR12W2M1HPB11BPSA1
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 85A AG-EASY2B
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 85A (Tj) Chassis Mount AG-EASY2B
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F3L8MR12W2M1HPB11BPSA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12mOhm @ 100A, 18V
Manufacturer
Infineon Technologies
Vgs(th) (Max) @ Id
5.15V @ 40mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
297nC @ 18V
Packaging
Tray
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8800pF @ 800V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
AG-EASY2B
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
85A (Tj)