BSZ900N20NS3GATMA1
DigiKey Part Number
BSZ900N20NS3GATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSZ900N20NS3GATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSZ900N20NS3GATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSZ900N20NS3GATMA1
Description
MOSFET N-CH 200V 15.2A 8TSDSON
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 15.2A (Tc) 62.5W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BSZ900N20NS3GATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 30µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
11.6 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
920 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
62.5W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
PG-TSDSON-8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
90mOhm @ 7.6A, 10V