BSC050N04LSGATMA1
DigiKey Part Number
BSC050N04LSGATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSC050N04LSGATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSC050N04LSGATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC050N04LSGATMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 18A/85A TDSON
Detailed Description
N-Channel 40 V 18A (Ta), 85A (Tc) 2.5W (Ta), 57W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-5
EDA/CAD Models
BSC050N04LSGATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 27µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
47 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3700 pF @ 20 V
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 57W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-5
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5mOhm @ 50A, 10V