BSB014N04LX3GXUMA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 2 305
Datasheet
N-Channel 40 V 36A (Ta), 180A (Tc) 2.8W (Ta), 89W (Tc) Surface Mount MG-WDSON-2, CanPAK M™
BSB014N04LX3GXUMA1
DigiKey Part Number
BSB014N04LX3GXUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSB014N04LX3GXUMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 36A/180A 2WDSON
Customer Reference
Detailed Description
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.4mOhm @ 30A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
196 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
16900 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.8W (Ta), 89W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
MG-WDSON-2, CanPAK M™
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V