I538-2O7-10.000 MHZ
DigiKey Part Number
2780-I538-2O7-10.000MHZCT-ND - Cut Tape (CT)
2780-I538-2O7-10.000MHZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
I538-2O7-10.000 MHZ
Description
XTAL OSC TCXO 10MHZ HCMOS
Customer Reference
Detailed Description
10 MHz TCXO CMOS Oscillator 3V 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3V
Mfr
Frequency Stability
±1.5ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
6mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)