HC49USM-FF3F18-7.3728MHZ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ILSI
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
Similar
CTS-Frequency Controls
CTS-Frequency Controls
Parametric Equivalent
QST
In Stock: 900
7.3728 MHz ±30ppm Crystal 18pF 80 Ohms HC-49/US
HC49USM-FF3F18-7.3728MHZ
DigiKey Part Number
2780-HC49USM-FF3F18-7.3728MHZTR-ND - Tape & Reel (TR)
2780-HC49USM-FF3F18-7.3728MHZCT-ND - Cut Tape (CT)
2780-HC49USM-FF3F18-7.3728MHZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HC49USM-FF3F18-7.3728MHZ
Description
CRYSTAL 7.3728MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
7.3728 MHz
Size / Dimension
0.449" L x 0.186" W (11.40mm x 4.73mm)
Frequency Stability
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm