HC49US-FF3F18-11.0592MHZ
DigiKey Part Number
2780-HC49US-FF3F18-11.0592MHZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HC49US-FF3F18-11.0592MHZ
Description
CRYSTAL 11.0592MHZ 18PF TH
Customer Reference
Detailed Description
11.0592 MHz ±30ppm Crystal 18pF 60 Ohms HC-49/US
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Frequency
11.0592 MHz
Supplier Device Package
HC-49/US
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.437" L x 0.185" W (11.10mm x 4.70mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)