44ATM300T-P240
DigiKey Part Number
2882-44ATM300T-P240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
44ATM300T-P240
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 300W
Detailed Description
24V 300 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
300 W
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Output Connector
Rectangular, 8 Position
Cord Length
39.4" (1.00m)
Size / Dimension
10.00" L x 4.57" W x 1.85" H (254.0mm x 116.0mm x 47.0mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
12.5A