44ATM250T-P240
DigiKey Part Number
2882-44ATM250T-P240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
44ATM250T-P240
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 250W
Detailed Description
24V 250 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
250 W
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Cord Length
47" (1.20m)
Size / Dimension
8.03" L x 3.70" W x 1.71" H (204.0mm x 94.0mm x 43.5mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
10.4A