44ATM090T-P240
DigiKey Part Number
2882-44ATM090T-P240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
44ATM090T-P240
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W
Detailed Description
24V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Manufacturer
Ideal Power Ltd.
Polarization
Positive Center
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
59" (1.50m)
Size / Dimension
6.29" L x 2.52" W x 1.38" H (160.0mm x 64.0mm x 35.0mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
3.75A
Weight
1.01 lbs (460 g)
Power (Watts)
90 W