ISB-670-A-802
DigiKey Part Number
5871-ISB-670-A-802-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ISB-670-A-802
Description
CURRENT SEN HE/OL 670A LEAD WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 670A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional Nonstandard
Category
Frequency
DC ~ 200kHz
Mfr
Linearity
±1%
Series
Accuracy
±2.5%
Packaging
Bag
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Part Status
Active
Response Time
3µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
14mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
Nonstandard
Sensitivity
2.985mV/A