DF59-22PCFA
DigiKey Part Number
H11957TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11957CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF59-22PCFA
Description
CONN SSL PLUG CONT 22AWG CRIMP
Detailed Description
22 AWG SSL Contact, Plug Crimp Free Hanging (In-Line)
EDA/CAD Models
DF59-22PCFA Models
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Wire Gauge
22 AWG
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-35°C ~ 105°C
Style
Board to Cable/Wire
Voltage Rating
230 V
Connector Type
Contact, Plug
Current Rating (Amps)
3A