DF57-2P-2.4V(21) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Surface Mount 2 position 0.094" (2.40mm)
DF57-2P-2.4V(21)
DigiKey Part Number
DF57-2P-2.4V(21)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF57-2P-2.4V(21)
Description
CONN HEADER SMD 2POS 2.4MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Swing Lock
Series
Insulation Height
0.055" (1.40mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Shape
Rectangular
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Blade
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions
Features
Solder Retention
Number of Rows
1
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C