DF3A-10P-2DSA
DigiKey Part Number
H2102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF3A-10P-2DSA
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF3A-10P-2DSA Models
Category
Contact Length - Mating
0.122" (3.10mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.114" (2.90mm)
Series
Overall Contact Length
0.299" (7.60mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Brass
Number of Rows
1
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A
Termination
Press-Fit, Solder
Mated Stacking Heights
5mm