DF3-10P-2DS(01)
DigiKey Part Number
H3915-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF3-10P-2DS(01)
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
DF3-10P-2DS(01) Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.122" (3.10mm)
Series
Contact Length - Post
0.114" (2.90mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
3A