DF3-10EP-2C
DigiKey Part Number
H4043-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF3-10EP-2C
Description
CONN PLUG HSG 10POS 2.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF3-10EP-2C Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Color
Black
Part Status
Active
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Type
Male Pin
Note
Contacts Sold Separately
Number of Positions
Base Product Number
Pitch
0.079" (2.00mm)