DF1E-10S-2.5C is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 969
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 9 897
Datasheet
In Stock: 0
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
JST Sales America Inc.
JAM
In Stock: 797
JST Sales America Inc.
In Stock: 718
10 Rectangular Connectors - Housings Receptacle White 0.098" (2.50mm)
DF1E-10S-2.5C
DigiKey Part Number
H3775-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1E-10S-2.5C
Description
CONN RCPT HSG 10POS 2.50MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
DF1E-10S-2.5C Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
White
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.098" (2.50mm)