DF11-24DP-2DS(24)
DF11-24DP-2DS(24)
Hirose SignalBee Wire-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
DF11-24DP-2DS(24)
DigiKey Part Number
H10254-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF11-24DP-2DS(24)
Description
CONN HEADER R/A 24POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 24 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
DF11-24DP-2DS(24) Models
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Contact Length - Mating
0.118" (3.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Brass
Polyamide (PA), Nylon
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
2A
Mounting Type
Voltage Rating
250V