DF11-12DS-2C
DF11-12DS-2C
Hirose SignalBee Wire-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
DF11-12DS-2C
DigiKey Part Number
H2024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF11-12DS-2C
Description
CONN RCPT HSG 12POS 2.00MM
Detailed Description
12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
DF11-12DS-2C Models
2
Mfr
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bag
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.079" (2.00mm)