DF11-10DP-2DSA(08)
DigiKey Part Number
H125941-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF11-10DP-2DSA(08)
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF11-10DP-2DSA(08) Models
Category
Contact Length - Mating
0.118" (3.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.299" (7.60mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.260" (6.60mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Brass
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
2A
Mounting Type
Voltage Rating
250V
Termination
Solder
Mated Stacking Heights
7.55, 7.8mm, 8.9mm