Image for DF1-5S-2.5C is not available
DF1-5S-2.5C
DigiKey Part Number
DF1-5S-2.5C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF1-5S-2.5C
Description
CONN SOCKET HSG 5POS 2.50MM
Customer Reference
Detailed Description
5 Rectangular Connectors - Housings Socket Brown 0.098" (2.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF1-5S-2.5C Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Color
Brown
Part Status
Obsolete
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Connector Type
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Contact Type
Female Socket
Note
Contacts Sold Separately
Number of Positions
Base Product Number
Pitch
0.098" (2.50mm)