CX70M-24P2
CX Series Connectors
CX70M-24P2
DigiKey Part Number
26-CX70M-24P2TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-CX70M-24P2CT-ND - Cut Tape (CT)
26-CX70M-24P2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CX70M-24P2
Description
CONN USB 3.1 TYPE C RECEPT MID M
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CX70M-24P2 Models
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Ports
1
Series
Current Rating (Amps)
5A