LV004W-12-UNV
DigiKey Part Number
4718-LV004W-12-UNV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LV004W-12-UNV
Description
4W 12V UNV DRIVER 2KV SURGE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330mA 12V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
330mA
Manufacturer
Hatch Lighting
Power (Watts)
4 W
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Constant Voltage
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
1.50" L x 1.06" W x 0.83" H (38.0mm x 27.0mm x 21.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
cULus, FCC
Voltage - Input (Min)
108VAC
Standard Number
UL 8750
Voltage - Input (Max)
304.7VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
12V