M83-LMT2M3N36-0000-000
DigiKey Part Number
M83-LMT2M3N36-0000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M83-LMT2M3N36-0000-000
Description
DATAMATE J-TEK 3-ROW MALE VERTIC
Detailed Description
Connector Header Through Hole 36 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
M83-LMT2M3N36-0000-000 Models
Category
Contact Length - Post
0.173" (4.40mm)
Mfr
Insulation Height
0.238" (6.05mm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Features
Keying Slot, Mating Flange, Mounting Flange, Mounting Hardware
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
2.2A
Voltage Rating
120VAC/DC
Mounting Type
Mated Stacking Heights
10.65mm