M83-LML3M7N96-0000-000 (front)
Harwin’s Company Overview
M83-LML3M7N96-0000-000
DigiKey Part Number
952-2999-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M83-LML3M7N96-0000-000
Description
CONN HEADER R/A 96POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 96 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
M83-LML3M7N96-0000-000 Models
Contact Length - Post
0.157" (4.00mm)
Series
Insulation Height
0.303" (7.70mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
2.2A per Contact
Voltage Rating
800V