M80-5000000M5-08-PM4-00-000
DigiKey Part Number
952-M80-5000000M5-08-PM4-00-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-5000000M5-08-PM4-00-000
Description
8 POS. MALE SIL HORIZONTAL THROU
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 (Power) position 0.157" (4.00mm)
EDA/CAD Models
M80-5000000M5-08-PM4-00-000 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Post
0.197" (5.00mm)
Packaging
Bulk
Features
Jackscrews, Keying Slot, Mounting Flange
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
40A