M80-5000000M3-12-331-00-000
DigiKey Part Number
952-M80-5000000M3-12-331-00-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-5000000M3-12-331-00-000
Description
12 POS. MALE SIL VERTICAL THROUG
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.157" (4.00mm)
EDA/CAD Models
M80-5000000M3-12-331-00-000 Models
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Series
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Packaging
Bulk
Connector Type
Contact Finish - Post
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
20A
Mounting Type
Voltage Rating
800VAC/DC
Termination
Solder
Mated Stacking Heights
7.3mm