M80-5000000M2-08-332-00-000
DigiKey Part Number
952-M80-5000000M2-08-332-00-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-5000000M2-08-332-00-000
Description
8 POS. MALE SIL VERTICAL THROUGH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.157" (4.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M80-5000000M2-08-332-00-000 Models
Category
Contact Length - Post
0.197" (5.00mm)
Mfr
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Series
Contact Shape
Circular
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Gold
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Pin, Power
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Pitch - Mating
Features
Keying Slot, Mating Flange, Mounting Flange, Mounting Hardware
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
20A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
800VAC/DC
Mounting Type
Mated Stacking Heights
7.3mm