M80-4000000F2-08-325-00-000
DigiKey Part Number
952-M80-4000000F2-08-325-00-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M80-4000000F2-08-325-00-000
Description
8 POS. FEMALE SIL 12AWG CABLE CO
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Rectangular Receptacle Connector Solder Gold 12 AWG
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M80-4000000F2-08-325-00-000 Models
Category
Number of Rows
1
Manufacturer
Harwin Inc.
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Fastening Type
Screw Lock
Packaging
Bulk
Cable Termination
Solder
Part Status
Active
Wire Type
Discrete
Connector Type
Receptacle
Wire Gauge
12 AWG
Contact Type
Female Socket, Power
Features
Jackscrews, Polarizing Key
Number of Positions
8
Contact Finish
Gold
Pitch
0.157" (4.00mm)