M30-6100346
DigiKey Part Number
952-2557-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M30-6100346
Description
CONN HEADER VERT 3POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 3 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
M30-6100346 Models
Category
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Mfr
Insulation Height
0.169" (4.30mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
80.0µin (2.03µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
100V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
5.4mm