G125-MH12605M4R
DigiKey Part Number
952-G125-MH12605M4RTR-ND - Tape & Reel (TR)
952-G125-MH12605M4RCT-ND - Cut Tape (CT)
952-G125-MH12605M4RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MH12605M4R
Description
CONN HDR 1.25MM R/A 26POS
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 26 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
G125-MH12605M4R Models
Category
Fastening Type
Screw Lock
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.209" (5.30mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Features
Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place, Polarizing Key
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
2A
Mounting Type
Voltage Rating
450V