G125-MH124M3-02AD000P
DigiKey Part Number
952-G125-MH124M3-02AD000P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MH124M3-02AD000P
Description
HDR MALE R/A 2PWR + 24SIGNAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 26 (24 + 2 Power) position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
G125-MH124M3-02AD000P Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Screw Lock
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Insulation Height
0.208" (5.30mm)
Contact Material
Beryllium Copper, Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T
Features
Jackscrews, Mating Flange, Polarizing Key
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
2A, 10A