G125-MH12005L7P
G125-MH12005L7P
Harwin’s Company Overview
G125-MH12005L7P
DigiKey Part Number
952-2723-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MH12005L7P
Description
CONN HEADER R/A 20POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
G125-MH12005L7P Models
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.219" (5.56mm)
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Contact Material
Phosphor Bronze
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Number of Positions
Features
Solder Retention
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
2A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V