G125-MH10805M4-2AD2ADP
DigiKey Part Number
952-G125-MH10805M4-2AD2ADP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MH10805M4-2AD2ADP
Description
CONN HDR 4PWR 8SIG PCB VERT
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 12 (8 + 4 Power) position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G125-MH10805M4-2AD2ADP Models
Category
Fastening Type
Screw Lock
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Insulation Height
0.207" (5.25mm)
Packaging
Strip
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Phosphor Bronze
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Number of Positions
Features
Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place, Polarizing Key
Number of Rows
2
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Green
Style
Current Rating (Amps)
2A, 10A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
450V